Rower jest coraz popularniejszym środkiem transportu. W miastach, na wsiach, w miejscowościach turystycznych, gdzie tylko nie popatrzymy, ktoś porusza się na rowerze. Miasta coraz bardziej inwestują w ścieżki rowerowe, co przyczynia się do tego, że ludzie chętniej zmieniają środek transportu na rower.
Decydując się na zakup roweru, ponosimy wydatek raz na parę dobrych lat. Zanim więc dokonamy zakupu, warto przemyśleć, do jakiego celu będzie nam miał służyć rower. Dlaczego? Bo na rynku jest bardzo dużo rodzajów rowerów, a nie wszystkie nadają się do jazdy w każdych warunkach.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje rowerów?

ROWERY SZOSOWE

Najprostszym elementem rozpoznawczym tych rowerów jest nisko osadzona kierownica w kształcie baranka, cienkie opony, niska waga. Dzięki tym cechom charakterystycznym, na szosowym rowerze można osiągać duże prędkości. Jednak aby odczuwać komfort jazdy na tak cienkich oponach, to trasa musi być, jak sama nazwa roweru wskazuje, najlepiej szosowa.
Często nazywa się te rowery kolarzówkami. Taki rodzaj roweru nie jest idealnym rozwiązaniem dla kogoś początkującego.

ROWERY GÓRSKIE

To uniwersalne rowery, ich cechą charakterystyczną jest widoczny amortyzator oraz sztywna tylną część ramy. Inną cechą rozpoznawczą są szerokie i grubsze opony, dzięki którym łatwiej takim rowerkiem wybrać się w góry.

ROWERY CROSSOWE

To połączenie różnych rodzajów rowerów, co powoduje, że są bardzo uniwersalne. Łączą w sobie szybkość z wygodną pozycją oraz komfortem użytkowania, co powoduje, że są to bardzo popularne rowery. Są lżejsze niż rowery trekkingowe. Nadają się zarówno do jazdy miejskiej, jak i turystycznej.

ROWERY MIEJSKIE

To najlepszy wybór, jeśli szukamy roweru do codziennego użytku, na dojazdy do pracy, szkoły czy zakupy. Ich cechą charakterystyczną jest kierownica, która umożliwia wyprostowaną pozycję podczas jazdy. Są to bardzo wygodne rowerki, często zaopatrzone w przerzutki zamontowane w piaście, światła, dzwonek i koszyczek. Jest to dosyć masywny rower.

ROWERY TURYSTYCZNE

Jak sama nazwa pozwala się domyśleć, jest to rodzaj roweru przystosowany do pokonywania dalekobieżnych tras. Pozycja kręgosłupa podczas jazdy jest dość wyprostowana. W tych rowerach często zamontowane są torby na bagażniku, bidon, błotniki z tyłu i przodu oraz inne elementy, które ułatwiają długie podróże.

ROWERY BMX

To rower przeznaczony do akrobacji i do jazdy wyczynowej. Ma wytrzymałą budowę i konstrukcję. Cechą charakterystyczną tych rowerów jest brak przerzutek oraz wielkość kół (20 lub 24 cali).

ROWERY HYBRYDOWE

To rowery wyposażone w silnik elektryczny. Jednak mimo wszystko, człowiek musi też swoją pracę nogami i mięśniami wykonać. To idealne rozwiązanie dla kogoś, kto marzy o pokonywaniu większych odległości, a nie ma jeszcze wypracowanej odpowiedniej kondycji. Jedyna wada, to wysoka cena.

To tylko niektóre rodzaje jednośladów. Na rynku występuje jeszcze dużo innych typów rowerów. Te, które opisano powyżej, są po prostu najbardziej popularne i dostępne.
Zanim więc zdecydujemy się na zakup roweru, warto przemyśleć jaki ma być jego cel przeznaczenia. Może się bowiem okazać, że kupimy pięknie wyglądający model, ale nie nadający do jazdy, do której miał być przeznaczony.