Szkło, to twarde, przezroczyste ciało bezpostaciowe, które podziwiamy od najmłodszych lat. Większość z nas, już jako dzieci, gdy znalazła na ziemi albo w ziemi kawałek szkiełka, zastanawiała się skąd pochodzi i do jakiej zabawy moglibyśmy je wykorzystać.
Ta substancja składa się z prostych podstawowych składników: z czystego piasku kwarcowego, z sody i z wapnia.
Szkło jest nieodłączną substancją w naszym życiu, nawet często nie zastanawiamy się, ile razy w ciągu dnia mamy z nim styczność. Materiał ten ma bardzo dużo zalet.
ZALETY SZKŁA
Jedną z nich jest dobra przepuszczalność promieniowania widzialnego. Inną zaletą jest duża wytrzymałość na ściskanie oraz bardzo dobre właściwości elektroizolacyjne. Szkło jest również odporne na działanie kwasów oraz uodpornione na wpływ czynników atmosferycznych, nie przewodzi elektryczności.. Ze względu na liczne zalety, szkło jest wykorzystywane w wielu branżach, między innymi: w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, spożywczym, optycznym, w budownictwie, w wyrobach przeznaczonych do codziennego użytku.
SZKŁO OKIENNE
Rozróżniamy tutaj szyby zespolone jedno i wielokomorowe, szyby termoizolacyjne (przyczyniają się do ograniczenia strat energii w wyniku naturalnej wymiany ciepła między ośrodkami o różnej temperaturze), szyby dźwiękochłonne, antywłamaniowe
SZKŁO HARTOWANE (ESG)
Inaczej można je nazwać szkłem bezpiecznym. jego cechą charakterystyczną jest wyższa sprężystość, a także dużą wytrzymałością mechaniczną i termiczną. Często stosowane jest przy ściankach działowych, drzwiach, kabinach prysznicowych, meblach, zadaszeniach, balustradach, podłogach. Jest bezpieczne, ponieważ nawet po stłuczeniu rozpada się na drobne, niekaleczące odłamki.
SZKŁO KLEJONE
Fachowa nazwa tego rodzaju szkła, to szkło bezpieczne. Jest ono zespolone z paru tafli szkła płaskiego. Wyróżniamy tutaj szkła: klejone, klejone hartowane, klejone ognioodporne.
Ten rodzaj szkła ma bardzo dużą wytrzymałość i jest odporne na uszkodzenia, dlatego też skutecznie przeciwdziała włamaniom. Nie rozbija się na drobne kawałki.
SZKŁO REFLEKSYJNE
To szkło, które zapobiega przegrzewaniu się pomieszczeń oraz ogranicza dopływ energii słonecznej. Jego celem jest odbijanie promieniowania. Montowane jest również w urządzeniach AGD. Może być barwione na wiele kolorów.
SZKŁO NIEPRZEZROCZYSTE – MARBLIT
Jest to szkło charakteryzujące się znikomą przepuszczalnością światła, barwione jest najczęściej na biały lub czarny kolor. Najczęściej używany jest do dekoracji ścian.
SZKŁO CERAMICZNE
To rodzaj szkła używany głównie do kominków i kuchenek elektrycznych. Ma bardzo wysoką odporność temperaturową.
W tym artykule omówiono tylko niektóre rodzaje szkła. Jest ich znacznie więcej. Ostatnimi czasy coraz częściej stykamy się np. z takim pojęciem jak światłowód. Jednak nawet tak krótka analiza zalet i zastosowania szkła pokazuje, że jest to substancja, która jest nieodłącznym elementem w naszym życiu.
Jeśli podziwiamy widok przez okno, pijemy herbatkę, pieczemy mięsko w piekarniku, bierzemy prysznic czy otwieramy drzwi w sklepie, to wszędzie mamy do czynienia ze szkłem.