Uzależnienie to pojęcie znane wszystkim. Jest wiele rzeczy, od których możemy się uzależnić, np. od alkoholu, papierosów, narkotyków, leków, pornografii, gier hazardowych lub komputerowych. Wśród nas żyje wiele osób, o których można powiedzieć, że są od czegoś uzależnione.
Czy da się pomóc naszym bliskim, którzy są uzależnieni albo czy da się pomóc nam, jeśli to my mamy problem z uzależnieniem albo żyjemy z osobą uzależnioną? Wszystko zależy od tego, czy osoba uzależniona chce otrzymać i skorzystać z takiej pomocy.

NAJTRUDNIEJSZY PIERWSZY KROK

Pokonanie uzależnienia to proces stopniowy, wiąże się z bezustanną walką umysłu i ciała.
A ponieważ dostęp do środków uzależniających jest bardzo łatwy, to walka z uzależnieniem jest tym bardziej trudna.
Mało kto z uzależnionych jest w stanie zwalczyć jakikolwiek niebezpieczny nałóg bez pomocy specjalisty.
Najtrudniejszy jest często pierwszy krok, udanie się do poradni leczenia uzależnień i zapisanie się na pierwszą wizytę.
Można skorzystać z dwóch wariantów, leczenie prywatne lub na Narodowy Fundusz Zdrowia. Oczywiście to drugie wiąże się z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na termin wizyty.
Jeśli jesteśmy w bliskich relacjach z osobą uzależnioną, można zaproponować wspólne pójście i umówienie się na wizytę. Być może doda to odwagi osobie potrzebującej skorzystania z takiej specjalistycznej pomocy.

UZALEŻNIONY DOMOWNIK

Jeśli żyjemy pod jednym dachem z osobą uzależnioną, to mamy bardzo trudną rolę do odegrania. Bardzo nam zależy na tym, aby osoba uzależniona zerwała z szkodliwym nałogiem, a z drugiej strony trzeba wyrobić sobie schematy zachowań, które ułatwią osobie chorej poddanie się leczeniu. Przykładowo, chociaż może nas brać pokusa, aby chować alkohol czy inne uzależniające środki osobie walczącej z nałogiem, ale takie postępowanie nie przyczynia się do postępów w terapii. Innym złym kierunkiem jest szantażowanie uzależnionego. Nie wpływa ono korzystnie na poczucie wartości pacjenta, wręcz przeciwnie, zwiększa poczucie jego winy.
Jednym ze sposobów pomocy osobom, które są uzależnione, jest zrozumienie ich stanów emocjonalnych. Nawet jeśli korzysta z pomocy specjalisty, to od czasu do czasu nastąpi wybuch różnych bolesnych emocji, takich jak gniew, strach czy uraza.
Początki terapii są najtrudniejsze, ponieważ przypominają wyjście z ciemnego pomieszczenia, na słoneczne światło dzienne. I właśnie wtedy, takie osoby najbardziej potrzebują bliskich, którzy nie będą ich oceniać, ale pomogą w tej bardzo trudnej walce.

WSPARCIE

Poza tym, warto mobilizować uzależnionych do nie poddawania się w walce i nie rezygnowania z zajęć terapeutycznych, pomimo jakiegoś potknięcia.
Terapie uzależnień mają bardzo różne kierunki leczenia. Czasami, ale to w wyjątkowych okolicznościach, potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Terapia uzależnień może polegać na przykład na zajęciach indywidualnych lub grupowych, na leczeniu w placówce zamkniętej, na uczeniu pacjenta korzystnych dla niego postaw i zachowań.

Uświadomienie sobie przez pacjenta, że jest uzależniony, to ogromny postęp w kierunku udanego leczenia. To tak jakby zobaczyć światełko w tunelu. Rodzina i przyjaciele mają wtedy bardzo trudną rolę do odegrania, ale wyzdrowienie pacjenta jest warte każdego wysiłku. Zarówno pacjent, jak i jego bliscy będą przeżywać ciężkie chwile w walce z nałogiem, ale świadomość, że jest szansa na uleczenie, doda nam motywacji do tego, żeby to wszystko przetrwać.

Profesjonalną pomoc można otrzymać:

Psychoterapeuta Ostrołęka – Arkadiusz Łuszczyński
ul. Hallera 29A
Ostrołęka 07-410
tel. 692870186
arkadiusz.terapia@interia.pl